Татарстан Республикасы территориясендә пилотсыз һава судноларын куллану турында

2024 елның 6 мае, дүшәмбе

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Республикасы Президентының «Татарстан Республикасы территориясендә пилотсыз һава судноларын куллану турында» 25.11.2022 № ПУ-813 Указы нигезендә, дәүләт хакимияте органнары һәм аларга буйсынучы оешмалар, җирле үзидарә органнары, башка оешмалар һәм физик оешмалар тарафыннан законнарда билгеләнгән тәртиптә кулланыла торган пилотсыз һава судноларыннан тыш, Татарстан Республикасы территориясендә пилотсыз һава судноларын куллану дәүләт хакимияте органнары һәм аларга буйсынган оешмалар, җирле үзидарә органнары белән килешү буенча аларга йөкләнгән функцияләр кысаларында затлар тарафыннан тыела.

Бу тыю төп әзерлек дәрәҗәсе төшерелгәнче кертелгән.

Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 11.4 статьясындагы һава киңлегеннән файдалану кагыйдәләрен бозган өчен җаваплылык каралган һәм гражданнарга - 20 меңнән 50 мең сумга кадәр, вазыйфаи затларга - 100 меңнән 150 мең сумга кадәр; юридик затларга-250 меңнән 500 мең сумга кадәр яки туксан тәүлеккә кадәр эшчәнлекне административ туктатып торуга китерә.

Әгәр бу гамәлдә җинаять җәзасы каралмаган гамәл булмаса, һава киңлегеннән файдалану буенча эшчәнлекне гамәлгә ашыру хокукына ия булмаган затларга һава киңлегеннән файдалану кагыйдәләрен бозган өчен, административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 11.4 статьясында җаваплылык каралган һәм гражданнарга 30-50 мең сум күләмендә административ штраф салуга китерә; вазыйфаи затларга - 50-100 мең сум; юридик затларга 300 меңнән 500 мең сумга кадәр яки эшчәнлекне туксан тәүлеккә кадәр административ туктатып тору.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: